Podpora liečby

Hyperbarickú oxygenoterapiu využívajú ľudia, ktorých trápia bolesti či zápaly, ktorí podstúpili alebo budú podstupovať chirurgické zákroky, ľudia s chronickými ochoreniami, ale aj osoby, ktoré sa liečia po úrazoch či zlomeninách.

Terapia kyslíkom v hyperbarickej komore vďaka svojim vlastnostiam pacientom prinesie rýchlejšie hojenie rán, zmierni opuchy a zápaly či zníži riziko infekcie. Tieto a ďalšie výhody prináša kyslík, ktorý sa počas terapie dostáva nielen do krvi, ale až do krvnej plazmy. Tá ho rozvádza do každej bunky v tele, zásobuje najmä tkanivá, ktoré sú poškodené a dodáva kyslík presne do oblastí, kde absentuje v dôsledku choroby či zranenia.

Vďaka dostatočnému množstvu kyslíka, ktorý prúdi do tela pod bezpečným tlakom, dokáže náš organizmus oveľa lepšie a rýchlejšie reagovať na negatívne javy vo vnútornom prostredí. Hyperbarická oxygenoterapia zvyšuje schopnosť bielych krviniek zabíjať baktérie a predchádzať infekcii, znižuje opuchy či bolesti, ktoré sa môžu, napríklad po úrazoch, vyskytnúť v okolí rán a podporuje krvné cievy v prenášaní väčšieho množstva kyslíka a živín do tkanív.

Terapiu preto podstupujú napríklad diabetickí pacienti, ľudia s chronickými pohybovými a kĺbovými ochoreniami, popáleninami, pacienti s dekompresnou chorobou či napríklad osoby s posttraumatickou stresovou poruchou (PTSD). Priaznivé účinky má však terapia kyslíkom aj pre ľudí trpiacich roztrúsenou sklerózou, migrénou, traumatickým zranením mozgu, crohnovou chorobou či mŕtvicou. Výskumy a pozorovania tiež dokázali, že hyperbarická oxygenoterapia má priaznivý vplyv aj pri liečbe onkologických ochorení, kde prispieva k spomaleniu rastu niektorých druhov nádorov a pomáha telu lepšie zvládať chemoterapiu.

Čo hyperbarická oxygenoterapia dokáže?

 • null
  Prevencia voči zraneniam
 • null
  Zmierňuje zápaly a opuchy
 • null
  Podporuje liečbu jaziev a modrín
 • null
  Minimalizuje bolesť a nepohodlie
 • null
  Tlmí účinky hypoxie a zápalu v mozgu
 • null
  Zlepšuje zotavenie po otrasoch mozgu
 • null
  Podporuje protizápalové proteíny
 • null
  Zlepšuje angiogenézu zvyšujúcu prietok krvi do tkaniva
 • null
  Vyvoláva aktiváciu fibroblastov
 • null
  Zvyšuje tvorbu kolagénu
 • null
  Zlepšuje kognitívne funkcie
 • null
  Znižuje riziko infekcie
 • null
  Zvyšuje fagocytózu nad normálnu úroveň
 • null
  Zvyšuje mikrobiálnu aktivitu
 • null
  Zvyšuje počet intracelulárnych leukocytov

Oxygenoterapia pred aj po operácii

V roku 2019 medzinárodná skupina lekárov a výskumníkov na čele s doktorom T. Friedmanom a S. Menasheom vykonala štúdiu, v ktorej skúmala účinky hyperbarickej oxygenoterapie na hojenie rán po operáciách. Výsledky ukázali, že pacienti, ktorí podstúpili terapiu kyslíkom v hyperbarickej komore pred operačným zákrokom, lepšie reagovali na následnú rekonvalescenciu, preukazovali menšie zápalové hodnoty a bolesti, infekcie či opuchy sa u nich objavovali v menšej miere, ako pri pacientoch, ktorí terapiu kyslíkom neabsolvovali.

V ďalšej štúdii bolo preukázané, že hyperbarická kyslíková terapia (HBOT) v spojení s intenzívnou rehabilitáciou taktiež zlepšuje zotavenie po traumatickom poškodení mozgu (TBI) a zvyšuje mozgovú aktivitu znížením hypoxie (nedostatku kyslíka v organizme) a neurozápalov a zároveň zvyšuje cirkuláciu v mozgu. Tieto výhody majú význam aj pre osoby, ktoré utrpeli otras mozgu alebo ľahké poranenie mozgu.

Okysličený organizmus = zdravé bunky = zdravé telo

Hyperbarická oxygenoterapia poskytuje výnimočné benefity pre vaše zdravie. Zbavuje únavy a chronickej vyčerpanosti, pomôže zlepšiť látkovú výmenu, posilní imunitu a upokojí nervový systém. Zlepšuje prekrvenie tkanív a orgánov, má blahodárne účinky na pleť, urýchľuje regeneráciu po športovej či inej fyzickej záťaži a pozitívne pôsobí na celý organizmus. Kontaktujte nás a presvedčte sa aj vy.